• Cable 2C, 14AWG, Shielded, PVC R60052-1A -305m/Roll
2/C 14 AWG SHIELDED COMMERCIAL AUDIO AND GENERAL PURPOSE LOW VOLTAGE POWER LIMITED
CABLE 60C 300V RISER RATED
CONSTRUCTION:
14 AWG 19 STRAND BARE COPPER 2 CONDUCTORS SHIELDED AND JACKETED
INSULATION:
SR-PVC
COLOR CODE:
BLACK, RED
SHIELD/DRAIN:
ALUMINUM/POLYESTER FOIL (OUT); 24 AWG 7 STRAND TC DRAIN
ASSEMBLY:
2 CONDUCTORS TWISTED, SHIELDED AND JACKETED
JACKET:
PVC GRAY
DIAMETER:
0.218” Nominal
CABLE WT:
PRINT LEGEND:
14 AWG 2/C E57497 (UL) CL3R/FPLR -- MADE IN USA ROHS-2 COMPLIANT -- XX/XX/XX (MONTH/DAY/YEAR) XXXXXX (W/O #)
FOOTAGE MARKS:
SEQUENTIALLY FOOT-PRINT TO WHATEVER THE PUT-UP IS IN ASCENDING/DESCENDING ORDER.
MARKER TAPE:
NO
NEC:
CL3R/FPLR
FOR PLENUM RATED VERSION GO TO SPEC. NO. P60022
COMPLIANCE:
UL 13 CL3R by (UL) / NEC ARTICLE 725 / RoHS
FLAME TEST:
UL 1666 Vertical Riser / CSA FT4 (UL 1581)
CAPACITANCE:
53.6 pF/Ft Nominal
VEL OF PROP:
55%
IMPEDANCE:
34 OHMS
RESISTANCE:
2.73 OHMS D.C. PER 1000 Ft @ 68 DEG. F Maximum
TEMP/VOLTAGE:
60C / 300V
Write a review
Note: HTML is not translated!
Captcha
0 reviews / Write a review
  • AED 1,611.61
* Required fields
Related Product
 Visual Fault Locator (2.5mm +1.25mm)
AED 520.00
Standing Desk, Octagonal
Standing Desk, Octagonal
Two-pole lightning current and surge arrester, 48 - 60 V AC