• Cable 2C, 20AWG, Shielded, PVC, R30024-1A-305m/Roll
2/C 20 AWG SHIELDED COMMERCIAL AUDIO AND GENERAL PURPOSE LOW VOLTAGE POWER LIMITED CABLE
60C 300V RISER RATED
CONSTRUCTION:
20 AWG 7 STRAND BARE COPPER 2 CONDUCTORS SHIELDED AND JACKETED
INSULATION:
SR-PVC
COLOR CODE:
BLACK, RED
SHIELD/DRAIN:
ALUMINUM/POLYESTER FOIL (OUT); 24 AWG 7 STRAND TC DRAIN
ASSEMBLY:
2 CONDUCTORS TWISTED, SHIELDED AND JACKETED
JACKET:
PVC GRAY
DIAMETER:
0.132” Nomina
CABLE WT:
PRINT LEGEND:
20 AWG 2/C E57497 C(UL)US CMR/CL3R/FPLR -- CMG FT4 MADE IN USA ROHS-2 COMPLIANT -- XX/XX/XX (MONTH/DAY/YEAR) XXXXXX (W/O #)
FOOTAGE MARKS:
SEQUENTIALLY FOOT-PRINT TO WHATEVER THE PUT-UP IS IN ASCENDING/DESCENDING ORDER
MARKER TAPE:
NO
NEC:
CMR/CL3R/FPLR
FOR PLENUM RATED VERSION GO TO SPEC. NO. P30006
COMPLIANCE:
UL 444 CMR by (UL) / NEC ARTICLE 800 / CSA C22.2 CMG by C(UL) / RoHS
FLAME TEST:
UL 1666 Vertical Riser / CSA FT4 (UL 1581)
CAPACITANCE:
43.8 pF/Ft Nominal
VEL OF PROP:
55%
IMPEDANCE:
42 OHMS
RESISTANCE:
10.9 OHMS D.C. PER 1000 Ft @ 68 DEG. F Maximum
TEMP/VOLTAGE:
60C / 300V
Write a review
Note: HTML is not translated!
Captcha
0 reviews / Write a review
  • AED 737.04
* Required fields
Related Product
Face Plate Single RJ45 86x86 - White Webb.
Knürr Dacobas® 19” Cabinet Type B, Width 600 mm Without front door, D 870 mm. ( Stationary).
Specification:With fixed 19“ mounting on the front and rear for DIN EN 60297-3 compliant component..
26U 19'' DYNAMIC W=600mm and D=1000mm